Archiwa kategorii: Wydarzenia

Powiatowy etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”

10.03.2018 r. w szkole w Drogosławiu odbył się powiatowy etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej Młodzież zapobiega pożarom”.

Reprezentantem naszej szkoły w grupie I był uczeń klasy V”a” Krzysztof Marszałek. Po rywalizacji, na którą składały się: test pisemny, odpowiedzi ustne i pytanie praktyczne dotyczące znajomości sprzętu strażackiego, Krzysztof zajął I miejsce i będzie reprezentował powiat kłodzki w etapie wojewódzkim.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Podsumowanie akcji „Nie Bądź Sknera-Kup Pampera”

Szkolne Koło Wolontariatu składa serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom i osobom o dobrych sercach, które przyłączyły się do akcji „Nie bądź sknera – kup pampera”.

Szczególne podziękowania dla Pana Wojciecha Szczygła za dostarczenie mega ogromnej paczki oraz dla nauczycieli – wychowawców, którzy tak skutecznie potrafili zachęcić uczniów i rodziców do włączenia się w tę ważną inicjatywę. Cieszymy się, że wśród nas jest tak wiele osób, które nie są obojętne na potrzeby drugiego człowieka. Jeszcze raz – WIELKIE DZIĘKI!!!

Witamy Wiosnę Dniem Samorządności i Korczakowskim Świętem Latawca

Co roku na rozpoczęcie wiosny, na całym świecie lecą w niebo latawce – symbole dziecięcych praw i marzeń. Jest to międzynarodowy projekt Talking Kites All Over the World – Latawce i marzenia. Inicjatorką projektu jest izraelska nauczycielka – Ruty Hotzen. Jego główną ideą jest wyrażenie w artystyczny sposób tolerancji, demokracji i pokoju.
Nasz patron Janusz Korczak pisał: „Nie wiem dlaczego, ale zdaje mi się dotkliwym brak ogni bengalskich i fajerwerków, żywych obrazów i latawców podczas uroczystości dziecięcych”.
Dlatego w tym dniu realizujemy jego dzieło świętując nadejście wiosny, w korczakowskim duchu – radośnie i ciekawie. 

21 marca 2018 r. – tj. środa nasz dzień w szkole przebiegał następująco:

oddziały 4-7 i oddziały gimnazjalne

1) Trzy pierwsze lekcje zgodnie z planem lekcji  (lekcje prowadzą chętni uczniowie, w porozumieniu z nauczycielem przygotowują ciekawe zajęcia, np rebusy, krzyżówki itp.- Dzień Samorządności);
2) Lekcja czwarta i piąta – zajęcia z wychowawcami – uczniowie w grupach tworzą latawce (w domu przygotowują sobie potrzebne materiały do ich wykonania). Ok. 12:15 wychodzimy na szkolne boisko celem prezentacji latawców i próby ich puszczania.
3) Lekcja szósta i siódma – zgodnie z planem lekcji, kontynuacja Dnia Samorządności.

oddziały 0-III

1) lekcje 1-2 – warsztat zadaniowy Zwiastuny wiosny;
2) lekcja 3 – aple – prezentacje artystyczne poszczególnych klas: wiersze, piosenki, tańce; parada szkolnych wiosenek;
3) lekcja 4 – kolorowy korowód – przemarsz uczniów z Marzanną i gaikami w okolicach szkoły, ekologiczne zniszczenie Marzanny.
Trasa uzależniona od warunków pogodowych. Po powrocie do szkoły organizujemy Dzień Gier Planszowych/Stolikowych.

Puszczania latawców:

Najlepsi w szkole w I semestrze 2017/2018

NAJLEPSI UCZNIOWIE klas 4-7 W I SEMESTRZE 2017/2018 ROKU

 1. Zuzanna Pietras klasa 6b najwyższa średnia w szkole
 2. Martyna Augustyn klasa 6b
 3. Artur Bełza klasa 4c
 4. Mikołaj Festo klasa 6c
 5. Maja Mika klasa 6c
 6. Łucja Wolska klasa 6d
 7. Filip Zdrojek klasa 6d
 8. Zuzanna Szczepańska klasa 4a
 9. Marisa Stokłosa klasa 4b
 10. Emilian Kilińska klasa 4c
 11. Anna Karasińska klasa 5b
 12. Wiktoria Krawczuk klasa 5b
 13. Jagoda Szeliga klasa 5b
 14. Anna Thiel klasa 5b
 15. Angela Marek klasa 6b
 16. Jakub Mielnik klasa 4c
 17. Zuzanna Filip klasa 4d
 18. Anna Wołoszyńska klasa 5b
 19. Joanna Mrowiec klasa 4a
 20. Kornelia Kowaliczek klasa 4d
 21. Olimpia Madejek klasa 4d
 22. Nelly Kurstak klasa 5b
 23. Wiktor Kałużny klasa 5c
 24. Amelia Marcinkowska klasa 5c
 25. Jakub Śmielewski klasa 6d
 26. Maja Barszczewska klasa 7a
 27. Maciej Burczycki klasa 7b
 28. Amelia Barycz klasa 4a
 29. Patryk Krygier klasa 4c
 30. Łukasz Urczyński klasa 4c
 31. Kamila Drelich klasa 4d
 32. Zuzanna Grzanka klasa 5a
 33. Aleksandra Kuśnierz klasa 6d
 34. Sara Dąbrowska klasa 7a
 35. Michał Jagielski klasa 7b

Najlepsza klasa w szkole to klasa 4c

 NAJLEPSI UCZNIOWIE klas gimnazjalnych

W I SEMESTRZE 2017/2018 ROKU

 1. Anna Dacyszyn klasa 2a najwyższa średnia klasy gimnazjalne
 2. Hanna Madej klasa 3b
 3. Anna Wieczorek klasa 3b
 4. Julia Szczotka klasa 3c
 5. Paula Thiel klasa 3a
 6. Maja Arendarczyk klasa 2a
 7. Klaudia Stosio klasa 3b
 8. Maja Płomińska klasa 3a
 9. Dorota Traczyk klasa 3b

WYJAZD DO TEATRU

Dnia 9.02.2018 uczniowie klas siódmych i trzecich (oddziały gimnazjalne) obejrzały w Teatrze Komedia we Wrocławiu spektakl „Mayday 2”. Była to kontynuacja przygód taksówkarza bigamisty, który za wszelką cenę próbuje ukrywać swoje podwójne życie. Przedstawienie to dostarczyło wszystkim uczestnikom wyjazdu dużej dawki rozrywki.

Wyjazd do Wrocławia z kołem przyrodniczy

18 Listopada w sobotę pojechaliśmy do Hydropolis i Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu

Wrocławskiego. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy np. jak otrzymać wodę i skąd się bierze woda oraz jak Pi­card wraz z Donym Walshem w swoim batyskafie popłynęli jako pierwsi na dno Rowu Mariańskiego. Widzieliśmy rów­nież masę dziwnych ryb. W Muzeum Przyrodniczym widzieliśmy bakterię, największe nasiona, i różne rodzaje szkieletów zwie­rząt oraz wypchane zwierzęta. W salę z wypchanymi zwierzętami w czasach II wojny światowej uderzyła bomba. W powięk­szeniu widzieliśmy insekty i owady. Nam najbardziej podobały się wypchane latające wiewiórki. Na ostatnim przystanku podzi­wialiśmy motyle. Zmęczeni, spragnieni i głodni dojechaliśmy do McDonalda. Nasza wycieczka była bardzo pouczającą przy­godą. Dziękujemy pani Janinie Kawulak i Ninie Zabłockiej za zor­ganizowanie i za to, że czuwały nad naszym bezpieczeństwem podczas wycieczki.

Ksawery Domek, Igor i Wiktor Kałużny uczniowie kl 5c

SPOTKANIE Z P. J. GARĄ PROWADZĄCYM OŚRODEK JERZY DLA JEŻY

W dniu 11 grudnia 2017r – w poniedziałek w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem Jerzym Garą, który poprowadził prelekcję z pokazem slajdów o biologii, życiu i ochronie jeży. Pan Jerzy Gara – prowadzi Ośrodek Rehabilitacji „Jerzy dla jeży”. W tej nietypowej lekcji i bardzo ciekawym wydarzeniu uczestniczyły dzieci z klas 4-6.

Pan Jerzy opowiadał nam o życiu jeży, miejscach ich występowania, odżywianiu i rozmnażaniu. Wyjaśniał na czym polega działalność jego ośrodka. Dowiedzieliśmy się, że pomaga jeżom i chroni je przed wyginięciem. Pan Jerzy na spotkanie przyniósł jeża, dzięki czemu mogliśmy z bliska zobaczyć jego wygląd i zachowanie.

Pod koniec prelekcji mogliśmy zadawać pytania. Spotkanie było bardzo ciekawe.

Uczniowie koła ekologiczno- przyrodniczego

Pamięć dla Przyszłości

 

W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły po raz kolejny przystępują do następnej edycji projektu „Pamięć dla Przyszłości”. Tematem przewodnim jest „Od pomocy do ratowania. Wzorując się na Irenie Sendlerowej”. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce, Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum POLIN oraz ORE.
Ideą projektu jest poszerzenie i upowszechnienie wiedzy o Irenie Sendlerowej i osobach z nią współpracujących. Inspiracją natomiast do podjęcia tematu jest ustanowienie przez Parlament
Roku 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej.
Celem tego projektu jest poznanie biografii Ireny Sendlerowej oraz zrozumienie sytuacji ludności żydowskiej w okupowanej przez Niemców Polsce., a także budowanie w uczniach postaw otwartości na inność, uwrażliwienie ich na los prześladowanych grup społecznych oraz budowanie w uczniach postaw wrażliwości i aktywności w udzielaniu pomocy.
Podsumowaniem działań w ramach projektu będzie prezentacja prac uczniowskich w ramach obchodów Dnia Pamięci o Holocauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciw ludzkości (19.04.2018r.)
Uroczysta gala konkursu odbędzie się 18.06.2018r. w siedzibie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Opiekunkami projektu są Pani Ewa Karcz i Pani Halina Niechwiadowicz.

Ferie w Warszawie

Uczniowie naszej szkoły podczas tegorocznych ferii zimowych wyjechali na kilkudniową wycieczkę do stolicy. Pierwszego dnia, po zakwaterowaniu zwiedziliśmy Rynek Starego Miasta oraz przeszliśmy spacerkiem Krakowskim Przedmieściem. W trakcie spaceru zatrzymaliśmy się przed Pałacem Prezydenckim oraz pomnikiem Mikołaja Kopernika i Adama Mickiewicza.
Kolejnego dnia naszym celem była wizyta w Muzeum Powstania warszawskiego. Miejsce to zrobiło na nas ogromne wrażenie. W niekonwencjonalny sposób ukazano nam historie z okresu II Wojny Światowej.
Równie ciekawym miejscem było zwiedzenie Muzeum Historii Żydów POLIN, gdzie w równie ciekawy sposób między innymi było nawiązanie do okresu II Wojny Światowej.
Pobyt w Warszawie nie mógł się odbyć bez wjazdu na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd podziwialiśmy przepiękną panoramę stolicy.
Kolejnym ważnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Sejmie RP, gdzie mieliśmy okazję spotkać się i porozmawiać z posłanką Panią Moniką Wielichowską, dzięki której też mogliśmy uczestniczyć w lekcji historii w Sejmie.
Zwiedziliśmy również Zamek Królewski oraz Muzeum Narodowe, w którym największe wrażenie zrobił na nas obraz Jana Matejki pt. „Bitwa Pod Grunwaldem”. Uczestniczyliśmy również w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez przedstawicieli Europe Directe, których tematem przewodnim była Unia Europejska.
Nasz pobyt w Warszawie nie powinien się odbyć tez bez wizyty na Powązkach. Tam w ciszy i zadumie pochyliliśmy głowy nad wielkimi postaciami: B. Leśmianem, B. Prusem, W. Reymontem, L. Staffem, a także A. Kopiczyńskim, H. Bielicką, Cz. Niemenem, G. Holoubkiem, K. Kolbergerem, W. Willas,
J. Kiepurą.
Wyjazd do Wilanowa, gdzie przeszliśmy pałacowymi ogrodami był ostatnim punktem naszej wycieczki. Pełni wrażeń wróciliśmy do Nowej Rudy.

Uwaga na koty!

Spotkanie z pisarzem nie musi być zwyczajne, a to, w którym 13 grudnia 2017 r. w MBP uczestniczyli uczniowie klas piątych wraz z polonistkami, p. A. Wiącek, p. I. Szuber, p. A. Warszczuk ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowej Rudzie,  okazało się udziałem w niesamowitych kocich rozmowach! Prowadziły je autorki książek o regionie, panie Łada Ponikowska i Marta Zilbert.
Zaczęło się od przedstawienia się obu pisarek, były różne ciekawe pytania i jeszcze ciekawsze odpowiedzi naszych gości. Szybko zeszły nam dwie godziny. Autorki opowiadały o sobie, o książkach. Wiemy już, kim jest Glacella? To przede wszystkim niezwykle inteligentna, mądra i doświadczona mieszkanka Kotliny Kłodzkiej. Kotka, która dobrze zna przeszłość regionu, potrafi interesująco i obrazowo opowiadać o wydarzeniach z jego dziejów, ba, potrafi także wędrować w czasie i zna historię związaną z Nową Rudą, a dokładniej z twórcą hymnu Japonii, który  tu się urodził! Glacella swoją wiedzę przekazuje własnym dzieciom, czyli kotkom Fusi i Buremu. A wszystko Panie opisują w jasnym, dowcipnym i dynamicznym stylu.

Dostaliśmy na koniec spotkania ozdobną kartkę  z autografem i dedykacją. Ogólnie było miło i sympatycznie. Niektórzy pewnie wyobrażali sobie  inaczej pisarza, ale chyba się miło rozczarowali.