Szkolne Koło Walontariatu

Opiekunowie –  mgr Anna Wiącek, mgr Magdalena Szuber, mgr Barbara Stoińska (od 2017 r.)

Program

Głównym zadaniem koła jest pogłębianie wiedzy teoretycznej dotyczącej wolontariatu, a przede wszystkim podejmowanie działań praktycznych mających na celu pomoc innym. Koło prowadzi działalność na rzecz społeczności lokalnej oraz angażuje się w akcje charytatywne o szerszym zasięgu.
Działalność w kole wymaga poświęcenia wolnego czasu, głównie po zajęciach szkolnych. Wolontariusze biorący udział w akcjach charytatywnych poświęcają swój wolny czas angażując się dobrowolnie w działania służące niesieniu pomocy słabszym i bardziej potrzebującym. Niosąc bezinteresowną pomoc, dzieci uczą się otwartości na drugiego człowieka i aktywnej postawy społecznej.


Rok szkolny 2017/2018


W roku szkolnym 2014/2015 zostały przeprowadzone następujące działania:

Dzień Babci i Dziadka w Domu „Spokojna Jesień”!!!

21 stycznia 2016 r wolontariusze z naszej szkoły odwiedzili pensjonariuszy z domu opieki społecznej „Spokojna Jesień” w Nowej Rudzie. To już kolejna wizyta, na którą z niecierpliwością oczekiwali uczniowie.  Wolontariusze odwiedzili seniorów z okazji  Dnia Babci i Dziadka. Wcześniej przygotowali laurki , upominki i słodki poczęstunek. Po złożeniu życzeń, wspólnie śpiewali  kolędy, do których chętnie  włączali się  pracownicy Domu i pani kierownik – przesympatyczna p. Beatka. A  rozmowom nie było końca….Widać było uśmiech na twarzach nie tylko wolontariuszy, ale przede wszystkim na twarzach osób przebywających w domu. Ciepłe słowa, bliska rozmowa, wspólne spędzenie czasu są bardzo cenne dla starszych, często schorowanych i samotnych osób.  Niektórzy  uronili nawet kilka łez wzruszenia. Na koniec tego pięknego spotkania  wszyscy uczniowie zadeklarowali chęć ponownych odwiedzin tuż przed świętami Wielkanocnymi .

Akcja Książka pod Choinkę – zbiórka żywności

Światełko pamięci – zbliża się Dzień zmarłych

Pomoc koleżeńska w nauce

 


W roku szkolnym 2014/2015 zostały przeprowadzone następujące działania:

 • 15.12. 2014 r. – Corocznie przed Świętami Bożego Narodzenia nasi wolontariusze wybierają się z wizytą do  Domu Opieki Społecznej „Spokojna Jesień”. Tak było i w tym roku. Podczas  spotkania wszyscy wolontariusze i mieszkańcy domu wspólnie kolędowali. Odbyły się również warsztaty artystyczne. Starsi wolontariusze przygotowali bożonarodzeniowe upominki z własnoręcznie przygotowanymi ozdobami świątecznymi, kartkami z życzeniami i słodkościami, którymi obdarowali mieszkańców, sprawiając im przy tym wielką radość. Na koniec złożono piękne życzenia świąteczne, życząc przede wszystkim zdrowia  wszystkim pensjonariuszom Domu Opieki Społecznej „Spokojna Jesień”.
 • 03.12. – 12.12. 2014 r.zbiórka żywności „Wesprzyj polskich Kombatantów na Kresach”. Pod takim hasłem nasi wolontariusze przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji Polacy – Bohaterom . W okresie przedświątecznym odbyła się w naszej szkole zbiórka żywności oraz kartek świątecznych. W ten sposób zwrócono uwagę na to, abyśmy w ten grudniowy – przedświąteczny czas pomyśleli nie tylko o swoim stole wigilijnym, ale też o Polakach  żyjących na Kresach. Tylko hojność innych może sprawić, że w tych rodzinach czas Świąt Bożego Narodzenia będzie czasem pięknych i spokojnych świąt.
 • 28.11-29.11. 2014 r. –  ZBIÓRKA SŁODYCZY  Wolontariusze wzięli udział w charytatywnej akcji zbiórki słodyczy w sklepach Dino  i Rondo. Dzieci wcześniej  przygotowały plakaty informacyjne, zachęcały kupujących do udziału w świątecznym przedsięwzięciu, pomagały przy pakowaniu zakupów. Zebrane słodycze zostały dołączone do bożonarodzeniowych paczek dla najuboższych dzieci z naszej szkoły podczas akcji „Książka pod choinkę”, która odbyła się 12 grudnia 2014r.
 • 13.10. – 14.11. 2014 r. – akcja szkolnego klubu wolontariusza „Oddaj zużyty telefon, a odbierz nowy aparat fotograficzny”. Wolontariusze z naszej szkoły wzięli udział w tej ogólnopolskiej akcji ekologicznej i zbierali zużyte lub uszkodzone telefony, które następnie zostały przekazane do profesjonalnego recyclingu. Zużyte telefony komórkowe zawierają metale ciężkie takie jak ołów oraz kadm i są zagrożeniem dla naszego środowiska naturalnego, szczególnie wody i gleby. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji i oddali stare, zużyte telefony komórkowe.
 • 20.10. – 31.10. 2014 r. – wolontariusze ze szkolnego klubu „Chcemy pomagać !” oraz SU tuż przed Świętem Zmarłych zorganizowali w szkole zbiórkę zniczy. Akcja pod hasłem „Światełko pamięci” na stałe wpisała się już w kalendarz szkolnych wydarzeń Szkolnego Klubu Wolontariusza „Chcemy pomagać!” . Zbiórka corocznie spotyka się z dużym odzewem wśród naszych uczniów. Akcja ma z pewnością wartość wychowawczą, bowiem nie tylko zaszczepia w uczniach lokalny patriotyzm, ale też zachęca do brania bezinteresownego udziału w szlachetnych działaniach.
  Zebrane znicze zostały zapalone przez uczniów i nauczycieli na opuszczonych grobach na noworudzkim cmentarzu.

W roku szkolnym 2013/2014 zostały przeprowadzone następujące działania:

 • 05.06.2014 r. SPOTKANIE W SZPITALU
  Wolontariusze wybrali się w odwiedziny do Noworudzkiego szpitala na oddział dziecięcy. Powitał nas sam ordynator dr Zabłocki i podziękował serdecznie za pamięć o najmłodszych. Dzieci odwiedziły małych pacjentów w ich salach zostawiając im słodkie prezenty i życząc powrotu do zdrowia. Były też uśmiechy i pamiątkowe zdjęcia z bardzo sympatyczną pacjentką Sylwią.
 • 02-06.06.2014 r. ZBIÓRKA SŁODYCZY
  W pierwszym tygodniu czerwca wolontariusze zbierali słodycze w klasach I-VI dla dzieci chorych przebywających w szpitalu. Dzieci chętnie wspomogły akcję dzieląc się swoimi słodkościami.
 • 20 – 30.05.2014 r. POGOTOWIE KOLEŻEŃSKIE
  W maju członkowie „Chcemy Pomagać!” pomagali uczniom z trudnościami w nauce w nadrobieniu zaległości tuż przed końcem roku. Uczniowie wyróżniający się w nauce zachęcali słabszych kolegów do poprawienia ocen.
 • 26.04.2014 r. WYCIECZKA DO ZŁOTEGO STOKU
  W nagrodę za bezinteresowną pracę i udział w akcjach charytatywnych członkowie szkolnego wolontariatu z klas IV, V i VI wzięli udział w integracyjnej wycieczce do kopalni w Złotym Stoku dofinansowanej z projektu „WYCHOWANIE PRZEZ ZWIEDZANIE”. W kopalni czekało mnóstwo atrakcji na wolontariuszy, w tym bicie monet, płukanie złota, spływ łodzią i przejazd pomarańczowym tramwajem. Nie obyło się też bez spotkania z gnomem – postrachem kopalni.
 • 11.04.2014 r. Z WIELKANOCNĄ WIZYTĄ…
  Już po raz kolejny wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Chcemy Pomagać!” wybrali się z wizytą do pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej „Spokojna Jesień”.  Odbyły się warsztaty artystyczne, podczas których uczniowie wraz z podopiecznymi wykonywali ozdoby świąteczne: koszyczki,  baranki, malowane pisanki. Wszystkim dopisywał wiosenny nastrój. Spotkanie, jak zwykle dostarczyło wielu emocji, nie tylko uczniom, ale również pensjonariuszom. Z wielką przyjemnością powrócimy tam wkrótce!
 • 28.01. – 11.02.2014 r. „Zimowa pomoc”
  Na przełomie stycznia i lutego odbyła się zimowa zbiórka rzeczy dla schroniska dla zwierząt w Dzierżoniowie, w której to akcji chętnie wzięły udział dzieci młodsze i starsze. Zebraliśmy koce, poduszki, mały materacyk, suchą karmę i karmę w puszkach.
 • 20.12.2013 r. Wesoła Choinka
  Tuż przed świętami wolontariusze wybrali się z wizytą do pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej „Spokojna Jesień”. Odbyły się warsztaty artystyczne, podczas których uczniowie wraz z podopiecznymi wykonywali ozdoby świąteczne (łańcuchy, aniołki, mikołaje, kartki świąteczne). Całość dopełniły kolędy, do których przyłączyli się również pracownicy Domu. Śpiew było długo słychać w całym Ośrodku.
  Kolejne wyjście do Domu Opieki Społecznej było prawdziwą lekcją wychowawczą, która uczy szacunku i życzliwości dla drugiego człowieka. Młodzi wolontariusze zostali zaproszeni do kolejnych odwiedzin, a owo zaproszenie przyjęli z wielkim entuzjazmem.

 

 • 15  22.10.2013 r Szkolny Klub Wolontariusza „Chcemy pomagać” przyłączył się do ogólnopolskiej akcji „Kartka urodzinowa dla Oliwii Mandeckiej”. Akcja przerosła oczekiwania organizatorów, ponieważ wolontariusze zebrali ponad 250 kartek, które zostały wysłane z okazji 6 urodzin Oliwii.
 • 12.12.2013 r. ŚWIĄTECZNY KIERMASZ Wolontariusze wraz z klasami 4-6 zorganizowali bożonarodzeniowy kiermasz, na którym można było nabyć słodkości, świąteczne ozdoby oraz maskotki i inne zabawki. Dochód z kiermaszu przeznaczony został na słodki poczęstunek w DPS.
 • 28 – 31.10.2013 r.  AKCJA „ŚWIATEŁKO PAMIĘCI”
  Wolontariusze przeprowadzili zbiórkę zniczy i światełek z okazji Dnia Wszystkich Świętych w klasach I – VI. Przez kilka dni zgromadzono bardzo dużą liczbę zniczy. Następnie ochotnicy odwiedzili Noworudzki Cmentarz Komunalny gdzie porządkowane zostały opuszczone groby i zapalone zostały wszystkie zebrane znicze.

W roku szkolnym 2012/2013 zostały przeprowadzone następujące działania:

 • 29 – 31.10.2012 AKCJA „ŚWIATEŁKO PAMIĘCI” Wolontariusze przeprowadzili zbiórkę zniczy i światełek z okazji Dnia Wszystkich Świętych w klasach I – VI. Przez kilka dni zgromadzono bardzo dużą liczbę zniczy. Następnie ochotnicy odwiedzili Noworudzki Cmentarz Komunalny gdzie porządkowane zostały opuszczone groby i zapalone zostały wszystkie zebrane znicze.
 • 30.11 i 01.12.2012r. ZBIÓRKA SŁODYCZY Wolontariusze wzięli udział w charytatywnej akcji zbiórki słodyczy w sklepach EKO i Rondo. Dzieci przygotowały plakaty informacyjne, zachęcały kupujących do udziału w świątecznym przedsięwzięciu, pomagały przy pakowaniu zakupów. Zebrane słodycze zostały dołączone do bożonarodzeniowych paczek dla najuboższych dzieci z naszej szkoły podczas akcji „Książka pod choinkę”, która odbyła się 14 grudnia 2012r.
 • 17.12.2012r. GWIAZDKA
  Wolontariusze wybrali się ze świąteczną wizytą do Domu Pomocy „Spokojna Jesień”. Wszyscy wolontariusze i mieszkańcy domu wspólnie kolędowali. Odbyły się również warsztaty artystyczne. Starsi wolontariusze przygotowali bożonarodzeniowe upominki z własnoręcznie przygotowanymi ozdobami świątecznymi, kartami z życzeniami i słodkościami, którymi obdarowali mieszkańców sprawiając im przy tym wielką radość. Naszych uczniów też czekała miła niespodzianka – słodki poczęstunek.
 • 15.02.2013r. ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO
  Wizyta wolontariuszy w Noworudzkim szpitalu. Dzieci zostawiły w szpitalu słodkie niespodzianki z okazji Światowego Dnia Chorego.
 • 18. – 20.03.2013r. WESOŁY ZAJĄCZEK
  Wolontariusze z klas VI przeprowadzili świąteczną zbiórkę soków i napojów w klasach I – VI. Zebrane napoje podczas akcji charytatywnej przekazane zostały dzieciom w trudnej sytuacji materialnej. Znalazły się również na stole podczas wielkanocnego spotkania dnia 21 marca 2013r.
 • 21.03.2013r. WIELKANOCNE PALMY
  Starsi wolontariusze wzięli udział w świątecznym spotkaniu zorganizowanym przez Noworudzkie Stowarzyszenie „Czterolistna Koniczynka” dla naszych dzieci. Podczas spotkania wolontariusze pomagali przy tworzeniu wielkanocnych palm oraz przy poczęstunku.
 • 27.04.2013r. WYCIECZKA DO ZAMKU KSIĄŻ
  W nagrodę za bezinteresowną pracę i udział w akcjach charytatywnych członkowie szkolnego wolontariatu z klas V i VI wzięli udział w integracyjnej wycieczce do Zamku Książ w Wałbrzychu dofinansowanej z projektu „WYCHOWANIE PRZEZ ZWIEDZANIE”. Na zamku odbyła się lekcja historii pt „Od Piastów do tajemnic II Wojny Światowej”. Była również wizyta w palmiarni w Lubichowie a na koniec pyszny deser w kawiarni.
 • 20 – 30.05.2013r. POGOTOWIE KOLEŻEŃSKIE
  W maju członkowie „Chcemy Pomagać!” pomagali uczniom z trudnościami w nauce w nadrobieniu zaległości tuż przed końcem roku. Uczniowie wyróżniający się w nauce zachęcali słabszych kolegów do poprawienia ocen.